BILATERÁLNA INTEGRÁCIA
Vhodné pre deti: deti so širokou škálou problémov ako logopedické problémy, ADHD, poruchy učenia- zvlášť ak sú poruchy učenia diagnostikované na základe motorických deficitov (často dysgrafia, dyspraxia), atď.
Diagnostika: 60 €, každá ďalšia návšteva 25 €
Program bilaterálnej integrácie (tzv. BI program) je pohybový program vychádzajúci z vývinových cvičení. Autorkou programu je Shiela Dobie, OBE. Program ďalej podporili Kristy Brown a dr. Andrew Dalziell, ktorý ho naďalej aktívne rozvíja a veľmi úspešne aplikuje v mnohých krajinách sveta.
BI program využíva súbor prirodzených pohybov človeka, ktoré by za bežných okolností mali byť zautomatizované. Keď sedíme v lavici a počúvame výklad učiteľa, často si pritom musíme robiť poznámky. Popritom rozmýšľame nad tým, čo počujeme, sme nútení vytesniť všetky rušivé a nežiaduce vplyvy okolia. Musíme si pamätať čo predchádzalo tomu, čo bolo povedané pred chvíľou a dať si to do súvislosti s tým, čo ešte len povedané bude. A zároveň s tým obvykle vykonávame zautomatizované pohyby rukou (napr. pri písaní), očami (napr. pri čítaní), alebo celým telom (napr. pri športe, alebo naopak v úplnom motorickom pokoji). Pravdou je, že mnohé deti, ale aj dospelí nemajú dostatočné zručnosti na to, aby čo najefektívnejšie dokázali prepájať kogníciu (myslenie) s motorikou (pohyb). Buď sa im nedarí v jednej, alebo v druhej. Akoby jedna oblasť bola na úkor druhej. A toto je práve to, čo sa prostredníctvom tohto skvelého programu pokúšame zmeniť.
Program začína od jednoduchých zostáv pohybov, resp. v závislosti od úrovne, na ktorej sa dotyčný jedinec nachádza. Mnohé deti majú oslabené sluchové spracovávanie, sekvenčnú pamäť, je pre ne ťažké zapamätať si niekoľko za sebou idúcich inštrukcií, či už v čítanej, písanej, alebo počutej forme. Majú spomalené tempo, alebo sú naopak veľmi roztržité a nedokážu sa dostatočne koncentrovať. Taktiež sú deti, ale aj dospelí, ktorí pôsobia nemotorne, akoby im to pomalšie myslelo, pritom sú to však veľmi inteligentní a bystrí ľudia.
Všetky cviky programu BI v sebe zahŕňajú viacero zložiek, od pohybu samostatných končatín, cez tzv. homolaterálne pohyby, ku krížovým a následne ďalej do priestoru v rámci všetkých troch telesných rovín a prepájania obidvoch hemisfér súčasne. Od pomerne jednoduchých zostáv, sa dokážeme dostať k nesmierne komplexným a zložitým kombináciám, ktoré vyžadujú schopnosť dobrej koncentrácie, pamäte, rovnováhy, či integrácie viacerých zmyslových systémov. Je potrebné vedieť zosúladiť myseľ s telom, aby fungovali ako jeden dobre namazaný stroj bez toho, aby to niekde škrípalo.
Program BI, podobne ako stimulačno-inhibičný program INPP využíva vývinové cvičenia. Medzi týmito programami je však niekoľko dôležitých rozdielov:
- Program BI pracuje od začiatku na tom, aby sa prepájala kognícia s motorikou, pretože to je presne to, čo v živote potrebujeme na to, aby sme sa mohli dobre vzdelávať, alebo byť efektívni v práci.
- Program BI výrazne stimuluje exekutívne funkcie, ktoré sú dôležité pre dobré napredovanie a optimálne fungovanie tak detí, ako aj dospelých – sú kľúčom k úspechu. Exekutívne funkcie nám umožňujú plánovanie a organizovanie všetkého druhu, riešenie problémov a efektívne využívanie času. Predstavujú najvyššiu úroveň mentálneho riadenia a integrácie.
- Program BI sa nevenuje primitívnym reflexom, ale berie ich do úvahy.
- Program BI poskytuje podstatne širšiu škálu cvičení a neobmedzuje terapeuta vo fantázii, naopak, povzbudzuje ho vo výraznej tvorivosti v tom zmysle, aké cviky zvolí, prečo, ako ich skombinuje, prípadne dotvorí – vždy za účelom, aby čo najcielenejšie dokázal pomôcť konkrétnemu klientovi, ktorého má pred sebou.
- Program BI je obvykle pre deti zábavný, deti tieto cviky cvičia rady, pretože nie sú nudné, neustále môžeme v rámci programu cviky obmieňať a zvyšovať náročnosť, aby dieťa zbytočne nestagnovalo.
- Program BI je vynikajúcim prostriedkom, pomocou ktorého podporujeme senzorickú integráciu, pričom ju prepájame s motorikou a aj kogníciou zároveň.
- Program BI je výzvou pre samotných terapeutov, pretože na to, aby dokázali cviky sprostredkovať svojim klientom, ich najskôr musia ovládať sami – prostredníctvom toho sa o sebe veľmi veľa naučia a rozhodne si zlepšia kvalitu fungovania svojho mozgu.
V dôsledku používania tohto programu sa obvykle zrýchľuje pracovné tempo, deti alebo dospelí sú schopní vykonávať viacero činností naraz s väčšou ľahkosťou, sú schopní rýchlejšie si pospájať veci do súvislostí. Inými slovami „rýchlejšie im to páli“. Zlepšuje sa pamäť, rovnováha aj motorika, v dôsledku toho aj školské zručnosti.
Prax nám v priebehu niekoľkých rokov ukázala, že najlepšie výsledky je možné dosiahnuť v prípade, že program BI kombinujeme so sluchovým programom JIAS (sluchová stimulácia za účelom rozvoja reči, jazyka a komunikácie), prípadne čiastočne s programom INPP (za podmienky, že dieťa má výrazne prítomné niektoré z primitívnych reflexov – ak je prítomnosť reflexov minimálna, program INPP ani nevyužívame a program BI je výrazne efektívny sám o sebe).
Program BI je licencovaným programom chráneným autorskými právami. Je to ucelený komplex, ktorý má niekoľko stupňov. V dôsledku absolvovania špeciálnych kurzov a supervízií, výhradne pod vedením dr. Andrew Dalziell-a, sa odborník stáva licencovanou osobou, ktorá je oprávnená vykonávať tento program so svojimi klientmi. Pojem „bilaterálna integrácia“ sa využíva bežne v oblasti špeciálnej, alebo liečebnej pedagogiky. Je to však niečo iné, ako program Bilaterálnej integrácie, o ktorej hovoríme v našom Centre AVARE. V súčasnosti je toto centrum jediné na Slovensku, aj v Českej republike, ktoré tento program poskytuje a aktívne so svojimi klientmi využíva. V prípade, že si chcete byť istí, či nejaká osoba vykonáva tento špecializovaný program správne, môžete sa na nás obrátiť a my danú skutočnosť preveríme, keďže všetci vyškolení terapeuti sú poctivo zapisovaní do medzinárodného zoznamu BI terapeutov. V rámci medzinárodnej siete BI terapeutov dbáme na vysokú odbornosť a odbornú kvalifikáciu terapeutov. Praktický kurz je určený výhradne odborným pracovníkom z oblasti školstva a psychológie, prípadne z oblasti medicíny.
© Copyright edu-spec.sk